Firma Iskra Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych Sp. z o.o. pod obecną nazwą działa od 1993 roku. Jej historia sięga jednak do roku 1972. Od początku swojego istnienia mieści się przy ul. Mielczarskiego 43 w Kielcach.
Początki dzisiejszej firmy Iskra ZMiŁS Sp. z o.o. sięgają do Ośrodka Badawczo Rozwojowego Łożysk Tocznych (w skrócie OBRŁT), który na mocy decyzji Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 1.07.1972 r. został wydzielony z działu „Postęp Techniczny” w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra”.
W tamtych czasach Ośrodek składał się z trzech działów - Obróbki Mechanicznej, Metalurgii i Chemii Przemysłowej oraz Maszyn i Urządzeń. Pierwsze dwie pracownie prowadziły prace badawcze i wdrożeniowe dla całego przemysłu łożyskowego w Polsce, zaś trzecia ukierunkowana była na modernizację fabryki „ISKRA”. Ośrodek posiadał oddziały zamiejscowe w Poznaniu, Warszawie i Kraśniku i zajmował się m.in. współpracą z Politechniką Świętokrzyską w zakresie badania procesów obróbek wykończających, a zwłaszcza szlifowania, dogładzania, polerowania. Efektem współpracy było opracowanie przez zespół Politechniki Świętokrzyskiej i OBRŁT wielu wzorcowych technologii obróbki ściernej i wykańczającej pierścieni łożysk tocznych, wykorzystanych w Fabryce Łożysk Tocznych „ISKRA”. Zespół badawczy otrzymał Zespołową Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki stopnia trzeciego za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych za pracę pt. „Optymalizacja procesu szlifowania i dogładzania bieżni pierścieni wybranych typów łożysk kulkowych zwykłych”.
W 1982 roku OBRŁT został przekształcony na Ośrodek Badawczo Rozwojowy Fabryki Łożysk Tocznych „ISKRA” (w skrócie OBR FŁT „Iskra”) w Kielcach. Zmieniła się struktura organizacyjna ośrodka, która stała się ukierunkowana głównie na realizację prac badawczych i wdrożeniowych dla FŁT „Iskra”. Jednocześnie poszukiwane były nowe formy działalności. Utworzony został Wydział Łożysk Specjalnych, który został zorganizowany w pomieszczeniach warsztatów szkolnych FŁT „ISKRA”. Uruchomiona została produkcja następujących typów łożysk specjalnych: łożyska kulkowe skośne do wrzecion szlifierskich, łożyska ślizgowe przegubowe, główki cięgieł łożysk przegubowych ślizgowych, łożyska igiełkowe poprzeczne walcowo- wzdłużne dwurzędowe ZARN , prowadnice toczne kulkowe wzdłużne, rolki toczne, sprzęgła toczne jednokierunkowe, prowadnice typu BTR-75 i wiele innych. OBR FŁT „ISKRA” prowadził również prace w zakresie projektowania i wykonawstwa obrabiarek specjalizowanych i specjalnych (frezarki, tokarki, szlifierki) konwencjonalnych i sterowanych numerycznie. Produkował również urządzenia montażowe, pakowaczki, urządzenia transportu technologicznego, a także normalne i precyzyjne części podzespołów oraz przyrządów dla przemysłu budowy maszyn, w zakresie: obróbki skrawaniem, montażu mechanicznego, pneumo-hydrauliki oraz elektronicznych układów sterujących.
W 1993 roku, na podstawie aktu notarialnego z dnia 29.12.1992 r., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Łożysk Tocznych usamodzielnił się i powstała ISKRA Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych Sp. z o.o. Spółka na bazie 20-letniego doświadczenia nadal zajmuje się produkcją nowych maszyn, remontami maszyn i urządzeń, obróbką skrawaniem oraz produkcją łożysk specjalnych.
Aktualnie, w 2023 roku, po 30 latach istnienia ISKRA Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych Sp. z o.o., a po ponad 50 latach od powstania OBRŁT, spółka liczy około 100 pracowników, posiada dwie hale produkcyjne o łącznej powierzchni 6 000 m2 i ponad 100 maszyn obróbczych. Bogato wyposażony park maszynowy pozwala wykonywać części zarówno dla wewnętrznych projektów, jak również pod zamówienia zewnętrzne. Projekty realizowane są od etapu projektowania, przygotowania dokumentacji, poprzez wykonanie części, montaż mechaniczny i elektryczny oraz programowanie, aż do uruchomienia i testów urządzenia. Od 2002 roku Iskra ZMiŁS Sp. z o.o. jest oficjalnym przedstawicielem niemieckiej firmy RK Rose+Krieger na terenie Polski.
Oferta firmy skierowana jest dla wielu branż - głównie dla przemysłu samochodowego, łożyskowego, metalowego, maszynowego, drzewnego, a także spożywczego, zbrojeniowego i wydobywczego. Odbiorcami części i maszyn są zarówno firmy z Polski, jak i krajów zagranicznych, w tym na Ukrainie, w Meksyku, w Chinach i w USA.
ISKRA ZMiŁS Sp. z o.o. w liczbach:
- 3,3 mln sztuk wykonanych części
- ponad 1 mln sztuk wyprodukowanych łożysk
- 2 700 ton przetworzonego surowca
- 1 800 wybudowanych nowych maszyn i urządzeń
- 1 850 wyremontowanych i zmodernizowanych maszyn
- 1 700 zmodyfikowanych urządzeń
- 2 300 obsługiwanych klientów
- 600 zleceń rocznie