Przebywając na stronie, akceptujesz jej warunki ochrony danych osobowych.

Czytaj więcej

Jesteśmy z Wami 30 lat!

ISKRA_logoZakład Maszyn
i Łożysk Specjalnych Sp. z o.o.

ISKRA_logoZakład Maszyn
i Łożysk Specjalnych Sp. z o.o.

Wyszukiwarka

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych
Opublikowany: Listopad 2019

Byliśmy gośćmi licznie odwiedzanych tegorocznych targów Warsaw Industry Week. Impreza odbywa się od 2016 roku i z edycji na edycję przyciąga coraz więcej wystawców i odwiedzających.

W tym roku stanowiska wystawców zajęły dwie hale. Swoje wyroby prezentowały firmy zajmujące się zarówno szeroko pojętą automatyką i robotyką, jak i producenci obrabiarek, maszyn CNC, firmy zajmujące się lakierami i smarami, producenci drukarek 3D i wiele innych. Prezentowany był naprawdę szeroki zakres produktów i usług. W czasie targów odbywało się też wiele konferencji i prezentacji, na które jednak nie starczyło nam czasu.

Co przykuło moją uwagę z zakresu automatyki i jej technicznych nowinek?

Po pierwsze, kierunek w jakim podążają rozwiązania wykorzystywane w systemach wizyjnych - zastosowanie sieci neuronowych, czyli duży wzrost możliwości systemu poprzez rozwój oprogramowania przy zastosowaniu standardowego sprzętu. Po drugie, coraz ciekawsze systemy prowadzenia przewodów w układach ruchomych (chwytaki, ramiona robotów). Kolejną rzeczą jest rozwój silników liniowych przy stale obniżających się kosztach takich rozwiązań. Na uwagę na pewno zasługuje również pojawianie się coraz ciekawszych i ładniejszych elementów wizualnych maszyn - wieże świetlne mające zaprogramowany cykl świecenia każdego koloru, czujniki i wskaźniki pobrań z wyświetlaczami, uchwyty ujednolicone dla całej maszyny - możliwość wyboru ich kolorystyki, co w efekcie daje wrażenie spójności, a także wiele innych ciekawych rozwiązań.

Bardzo ważnym elementem dla klienta jest obecnie możliwość śledzenia i zapisywania drogi jaką na liniach produkcyjnych przebywa każdy element (tracebility). Na targach można było znaleźć komponenty, które w tym celu właśnie mogą być wykorzystane. Są to, począwszy od zbierania danych - skanery, czujniki wizyjne, czujniki pomiarowe,  poprzez układy zarządzające danymi (sterowniki PLC, moduły lokowania danych), a skończywszy na magazynowaniu danych i przedstawianiu ich klientowi (komputery IPC, systemy bazodanowe, systemy SCADA). Nie zabrakło również najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa maszyn.

A co jeśli chodzi o producentów automatyki, którzy są w kręgu moich zainteresowań?

No cóż, w moim odczuciu było ich sporo, ale wielu wiodących firm zabrakło. Może jest to efekt małej jeszcze popularności tych targów, albo zbyt dużej grupy adresatów -  klientów industry.

Moim zdaniem targi mają duży, choć chyba jeszcze nie do końca wykorzystany potencjał. Było sporo do zobaczenia choć zabrakło "fajerwerków" - robotów rzucających piłeczkami i rozmachu, z jakim organizowane są inne tego typu imprezy, to nie Targi Hannover...

Podsumowując, udało nam się spotkać z wieloma osobami z różnych firm w jednym miejscu i czasie - porozmawiać i poznać kilka ciekawych rozwiązań, które nie zawsze są oczywiste zza blatu firmowego biurka ;)

 Autor: Daniel Szeląg 

Skontaktuj się z nami!

Budowa i remonty maszyn, automatyzacja produkcji:
Tel: +48 41 367 03 20

Email: info@iskra-zmils.com.pl

Zapraszamy do Kontaktu

Liczba wyświetleń:4931 Wróć

Pozostałe aktualności